Spoločnosť s.r.o. Vám založíme lacnejšie a

logo efektívnejšie

Založenie S.R.O. len za 169 € s DPH

Cena 169 € je (vďaka zľave 80 €) konečná, vrátane poplatku 180 € na zápis do ORSR
🏠 Domov > Spoločnosť s.r.o. > Založenie s.r.o.

Založenie s.r.o. pohodlne online

Dokumenty máte okamžite

Viac ako 7000 zápisov v ORSR

Postup spolupráce

1. Vyplníte nezáväznú objednávku a potrebné osobné údaje.

2. Dokumenty sa Vám automaticky vygenerujú.

3. Dokumenty podpíšete a overíte u notára.

Všetko ostatné na založenie Vašej spoločnosti s.r.o. vybavíme za Vás

Založenie s.r.o. notárom

Vyhnite sa prieťahom na Okresných súdoch, ktoré vedia nepredvídateľne predĺžiť čas založenia s.r.o. (aj na vyše mesiac).

Notár založí Vašu spoločnosť zo dňa na deň.

R

Bezplatné poradenstvo pri zakladaní spoločnosti

Ešte sa len rozhodujete či si založíte spoločnosť s.r.o.? Potrebujete niečo už teraz skonzultovať?

Radi Vám poradíme či ste náš klient alebo nie.

Konečná cena 249 €169 € s DPH

vrátane poplatku 180 €

Naše služby     69 €
Odmena notára (poplatok)+ 180 €
249 €
Zľava vďaka partnerom – 80 €
Konečná cena169 € s DPH

Cenu 169 € máte vďaka našej spolupráci s partnermi

(Využitie služieb partnerov nie je podmienkou pre získanie zľavy)

vzorové logo

SuperFaktúra - fakturujte s radosťou

Prvých 90 dní ZADARMO
vzorové logo

Proteko - BOZP, OPP, CO

Komplexné riešenie zákonných povinností

vzorové logo

FRESH QR - evidencia dochádzky

Najjednoduchšia evidencia dochádzky podľa §99

vzorové logo

ilancer - účtovníctvo

Vedenie účtovníctva a miezd

vzorové logo

Onsoft - online systémy

Online systémy na mieru

Cena 169€ nezahŕňa poplatok 11€ za viazanú/remeselnú živnosť a príplatok 30€, ak je osoba v spoločnosti z 3. krajiny (mimo EÚ, OECD)

Nezáväzná objednávka / Kontaktný formulár

Po kliknutí na „CHCEM ZALOŽIŤ S.R.O.“ budete presmerovaný na online formulár, kde zadáte údaje potrebné na založenie s.r.o. Ide o nezáväzný záujem.

Telefonický kontakt

Potrebujete sa poradiť ohľadom založenia s.r.o.?
Zavolajte na +421 950 104 105 a s radosťou Vám poradíme.

Ako je možné, že vieme založiť spoločnosť s.r.o. za tak skvelú cenu?

 • Máme informačný systém, ktorý robí prácu pri zakladaní spoločnosti za nás
 • Automatizované generovanie zakladateľských dokumentov, formulárov na živnostenský úrad a obchodný register
 • Vyladený proces založenia spoločnosti s.r.o. vďaka skúsenostiam

Ako založiť spoločnosť s.r.o.? Založenie spoločnosti s.r.o. online je možné dvomi spôsobmi:

 1. Založenie spoločnosti s.r.o. VLASTNÝMI SILAMI online cez Slovensko.sk (potrebný OP a čítačka)
 2. Založenie spoločnosti s.r.o. ONLINE CEZ NÁS za poplatok 69 €

1. Založenie spoločnosti s.r.o. VLASTNÝMI SILAMI online cez Slovensko.sk

Online založenie spoločnosti s.r.o. cez Slovensko.sk sa realizuje prostredníctvom dvoch elektronických podaní cez Slovensko.sk. K návrhu sa prikladajú všetky potrebné prílohy. K obom podaniam je potrebné mať občiansky preukaz s čipom (eID), čítačku čipových kariet a platné certifikáty. Ak chcete založiť spoločnosť s.r.o. online svojpomocne, môžete postupovať podľa nášho postupu na online založenie spoločnosti s.r.o..

Výhodou svojpomocného založenia spoločnosti s.r.o. je, že Vás založenie stojí len súdny poplatok 150 €.

Nevýhody svojpomocného založenia spoločnosti s.r.o. sú, že si všetky potrebné dokumenty na založenie spoločnosti musíte pripraviť sami. Hrozí riziko odmietnutia zápisu, ak bude nejaký dokument chýbať, alebo nebude obsahovať všetky zákonom stanovené náležitosti. Vyplniť dva formuláre (živnostenský úrad a obchodný register) správne tiež nemusí byť pre každého jednoduché.

2. Založenie spoločnosti s.r.o. ONLINE CEZ NÁS za poplatok 69 €

Naša spoločnosť ponúka službu založenia spoločnosti s.r.o. za 69 €. Jediné, čo musíte spraviť, je vyplniť údaje vo formulári a následne podpísať dokumenty, ktoré Vám zašleme.

Výhody online založenia spoločnosti s.r.o. cez efektívnejšie.sk sú, že za Vás vybavíme všetku potrebnú administratívu spojenú so založením Vašej spoločnosti s.r.o.. Pripravíme všetky potrebné dokumenty a nemusíte „bojovať“ s elektronickými službami štátu, na ktoré je tiež potrebný občiansky preukaz s čipom. Spoločnosť s.r.o. založíte pohodlne online, aj zo zahraničia. Zaregistrujeme Vás aj na daňovom úrade.

Nevýhodou online založenia cez nás je, že okrem súdneho poplatku 220 € Vás založenie stojí ešte 69 € (naše administratívne služby).

Máte otázky ohľadom založenia spoločnosti s.r.o. alebo všeobecne ohľadom podnikania formou s.r.o.?

Radi Vám poradíme či ste náš klient alebo nie.
Zavolajte nám +421 903 276 531 alebo napíšte email na info@efektivnejsie.sk

Postup založenia spoločnosti s ručením obmedzeným v roku 2023

Legislatíva ohľadom založenia spoločnosti s.r.o. sa mení z roka na rok. Pripravili sme preto pre Vás návod na založenie spoločnosti s ručením obmedzeným, ktorý je aktuálny pre rok 2023.

 1. Voľba obchodného mena, sídla spoločnosti, predmetov podnikania, spoločníkov a konateľov – potrebujete konzultácie, zavolajte +421 950 104 105.
 2. Príprava zakladateľských dokumentov (spoločenská zmluva a iné) – pripravíme za Vás
 3. Splatenie základného imania na účet v banke – zrušené od 1.10.2020
 4. Získanie podnikateľského oprávnenia – zariadime za Vás
 5. Zápis novej spoločnosti s.r.o. do Obchodného registra – zariadime za Vás
 6. Registrácia na daňovom úrade (pridelenie DIČ) – zariadime za Vás
 7. Administratívne povinnosti po založení spoločnosti – máme pre Vás návod

Koľko stoji založenie spoločnosti s.r.o.

Najväčšou položkou pri zakladaní spoločnosti s.r.o. je súdny poplatok 150 €. Ak máte v predmetoch podnikania len voľné živnosti, tieto sú zadarmo. Pri viazaných živnostiach sa platí poplatok 15 €, resp. 7,5 €. Netreba zabúdať ani na notárske poplatky za osvedčenie podpisov, to ale je väčšinou položka v sume cca 20€, v závislosti od počtu spoločníkov.

Administratívu si viete vyriešiť sami a zadarmo, alebo môžete využiť naše služby a za 69 € mať pokrytú všetku administratívu, ktorá je potrebná.

Celkovo Vás teda založenie spoločnosti vyjde 170 € – 190 € svojpomocne, alebo 219 € ak využijete naše služby.

Koľko trvá založenie spoločnosti s.r.o.

Odhadom trvá založenie spoločnosti s ručením obmedzeným približne 2 týždne.

Presný čas sa nedá úplne predpovedať, keďže založenie spoločnosti s.r.o. spracúva najprv pracovník živnostenského úradu a následne pracovník (súdny úradník) Obchodného registra. Súdne lehoty sú síce stanovené, častokrát sa ale nedodržiavajú a rýchlosť založenia teda záleží aj od šťastia, akým pracovníkom sú podania pridelené.

Pri našej služba založenie spoločnosti s.r.o. podávame podania hneď v  pracovný deň, kedy od Vás obdržíme podpísané dokumenty. Pri uhradení súdneho poplatku taktiež využívame platbu kartou, čím je platba spracovaná okamžite a nie je potrebné čakať na realizáciu a spárovanie bankového prevodu na účte štátnej pokladnice, čo trvá aj 2-4 pracovné dni.

Obchodné meno – založenie novej spoločnosti s.r.o.

Obchodným menom sa rozumie názov, pod ktorým podnikateľ vykonáva právne úkony pri svojej podnikateľskej činnosti.

Obchodné meno nesmie byť zameniteľné s obchodným menom iného podnikateľa, takže nemôže byť používané iným subjektom. Dôležité je spomenúť, že napr. bodky v názve spoločnosti neodlišujú dva subjekty. Napríklad názov M.J.S.W, s.r.o. by Okresný súd nezapísal aj napriek tomu, že nie je obsadený. Keďže je zameniteľný s obchodným menom MJSW, s.r.o. Je to z dôvodu, že foneticky sú dané dve spoločnosti totožné a teda zameniteľné.

Na odlíšenie obchodného mena právnickej osoby nestačí rozdielne označenie právnej formy. Súčasťou obchodného mena právnických osôb je aj dodatok označujúci ich právnu formu. Obchodné meno spoločnosti musí obsahovať označenie „spoločnosť s ručením obmedzeným“, postačí však skratka „spol. s r. o.“ alebo „s. r. o.“.

Odporúčame pred výberom obchodného mena overiť, či iný subjekt nepoužíva dané obchodné meno cez Obchodný register – www.orsr.sk alebo Register právnických osôb (zvoľte „Pokračovať bez prihlásenia“).

Voľba sídla spoločnosti pri zakladaní s.r.o.

Sídlo spoločnosti s.r.o. je adresa na ktorej firma oficiálne sídli, má tam menovku a poštovú schránku. Sídlo firmy musí obsahovať názov obce, poštové smerovacie číslo, názov ulice alebo iného verejného priestranstva, orientačné číslo (prípadne súpisné číslo, ak sa obec nečlení na ulice).

Zákon vyžaduje, aby spoločnosť s.r.o. preukázala oprávnenie užívať nehnuteľnosť ako sídla spoločnosti, ak nie je vlastníkom danej nehnuteľnosti. Z tohto dôvodu sa k návrhu na zápis spoločnosti prikladá písomný súhlas vlastníka nehnuteľnosti. Podpisy na tomto súhlase musia byť úradne osvedčené.

Ako sídlo spoločnosti sa v praxi najčastejšie používa byt (resp. rodinný dom), kancelária alebo virtuálne sídlo firmy. Je dobré zvoliť sídlo spoločnosti na dlhodobo, keďže sú so zmenou sídla späté administratívne povinnosti.

Zakladatelia – prví spoločníci novej spoločnosti s.r.o.

Spoločnosť s.r.o. zakladajú tzv. zakladatelia – prví spoločníci. Spoločníci sú majiteľmi spoločnosti. Spoločníci majú nárok na podiel zo zisku v pomere zodpovedajúcom ich splateným vkladom. Hodnota vkladu spoločníka musí byť aspoň 750 €.

Spoločník môže založiť aj len jeden spoločník (tzv. jediný spoločník), ktorý je tým pádom 100 % majiteľom spoločnosti. Fyzická osoba môže byť jediným spoločníkom najviac v troch spoločnostiach. Z tohto dôvodu sa pri zakladaní spoločnosti jediným spoločníkom podľa § 11 vyhlášky č. 25/2004 prikladá písomné vyhlásenie zakladateľa, že nie je jediným spoločníkom vo viac ako dvoch spoločnostiach s ručením obmedzeným.

Okrem nároku na podiel na zisku majú spoločníci práva týkajúce sa riadenia spoločnosti a kontroly jej činnosti a tieto vykonávajú na valnom zhromaždení. Podiel na výsledku podnikania má aj tichý spoločník.

Prví konatelia – štatutárny orgán, ktorý je potrebné ustanoviť pri zakladaní spoločnosti s.r.o.

Štatutárnym orgánom spoločnosti je jeden alebo viac konateľov. Konateľ zastupuje spoločnosť vo vzťahu k tretím osobám. Tretie osoby môžu byť napríklad iné fyzické alebo právnické osoby, štátne inštitúcie ako napr. daňový úrad, súdy. Pri zakladaní spoločnosti sú v spoločenskej zmluve / zakladateľskej listine uvedené mená a bydliská a rodné čísla prvých konateľov spoločnosti a spôsob, akým konajú v mene spoločnosti.

Dôležité je, že konateľom spoločnosti nemôže byť fyzická osoba, ktorá je v čase vykonania zápisu do obchodného registra vedená ako povinný v registri poverení na vykonanie exekúcie. Konateľ taktiež nemôže byť vedený v registri diskvalifikácií.

Je potrebné, aby konateľ súhlasil s ustanovením do funkcie konateľa. Preto je súčasťou návrhu na zápis do obchodného registra podpisový vzor konateľa s podpisovým vzorom vlastnoručne podpísaným v prítomnosti notára. Tento podpisový vzor teda nie je možné uznať za vlastný.

Konateľ spoločnosti s.r.o. má po jej založení (zápise do Obchodného registra) automaticky právo na prístup a disponovanie so schránkou Slovensko.sk pre danú spoločnosť.

Obmedzenia spoločníkov a konateľov pri zakladaní spoločnosti s.r.o.

Pri zakladaní spoločnosti s.r.o. kladie zákon rôzne podmienky a obmedzenia na osoby spoločníkov a konateľov.

Aké podmienky musia spĺňať spoločníci pri zakladaní spoločnosti?

Spoločníkom v spoločnosti s.r.o. môže byť len fyzická alebo právnická osoba, ktorá nie je evidovaná v žiadnom z nasledovných zoznamov:

Dôležitou informáciou je, že dlhy na zdravotnom poistení nie sú prekážkou.

Aké podmienky musia spĺňať konatelia pri zakladaní spoločnosti?

Konateľom v spoločnosti s.r.o. môže byť len fyzická osoba ak spĺňa nasledovné podmienky:

  Príprava zakladateľských dokumentov potrebných na založenie spoločnosti s.r.o.

  K návrhu na zápis spoločnosti s.r.o. do Obchodného registra sa prikladajú povinné prílohy, tzv. zakladateľské dokumenty. Medzi zakladateľské dokumenty patrí:

  • Spoločenská zmluva, resp. zakladateľská listina spoločnosti
  • Vyhlásenie správcu vkladu
  • Podpisové vzory konateľov spoločnosti
  • Súhlas so zriadením sídla spoločnosti
  • Vyhlásenie jediného spoločníka (v prípade jednoosobovej s.r.o.)
  • Vyhlásenie ohľadom súhlasu správcu dane
  • Splnomocnenie (ak návrh na zápis nepodávajú konatelia)

  Spoločenská zmluva, resp. zakladateľská listina spoločnosti s.r.o.

  Spoločenská zmluva, resp. zakladateľská listina je základným dokumentom spoločnosti s ručením obmedzeným. Sú v nej uvedené všetky podstatné náležitosti o spoločnosti s.r.o. ako napríklad jej obchodný názov, sídlo spoločnosti, vlastnícke pomery, štatutárne orgány a ich konanie, predmety podnikania a iné podstatné údaje.

  V prípade ak spoločnosť zakladá jeden zakladateľ, hovoríme o zakladateľskej listine. Ak má spoločnosť dvoch a viac zakladateľov, hovoríme o spoločenskej zmluve.

  Spoločenská zmluva je povinnou prílohou pri podaní návrhu na zápis spoločnosti s.r.o. do obchodného registra. Vyžaduje ju aj živnostenský úrad pri vydávaní živnostenského oprávnenia.

  Pri zakladaní spoločnosti je potrebné vyhlásenie správcu vkladu

  Podľa ustanovenia § 60 ods. 4 obchodného zákonníka ide o písomné potvrdenie správcu vkladu o splatení vkladu alebo jeho časti jednotlivými spoločníkmi. Následne sa toto písomné vyhlásenie prikladá k návrhu na zápis do obchodného registra.

  Správca vkladu musí dbať nato aby v tomto vyhlásení uviedol správnu výšku sumy, ktorú konkrétny spoločník splatil.

  Na založenie spoločnosti je možné splnomocniť inú osobu

  Nie je podmienkou, že návrh na zápis spoločnosti do Obchodného registra môžu podať len konatelia spoločnosti. Na základe splnomocnenia môže návrh na založenie spoločnosti podať akákoľvek právnická alebo fyzická osoba. Pri zakladaní spoločnosti cez našu spoločnosť nás splnomocníte a tým sme oprávnený za Vás podať návrh na zápis Vašej novej spoločnosti do ORSR.

  Splatenie základného imania pri zakladaní spoločnosti na účet v banke – zrušené od 1.10.2020

  Do konca roku 2015 figurovala v § 60 odsek 2 Obchodného zákonníka nasledovná formulácia: „Peňažné vklady alebo ich časti splatené pred vznikom spoločnosti sa vkladajú na osobitný samostatný účet zriadený správcom vkladu v banke.“

  Táto formulácia sa v zákone od 1.1.2016 nenachádza, čo znamená, že aktuálne nie je potrebné, aby podnikateľ reálne disponoval týmito 5 000 € a vložil ich na bankový účet, ako tomu bolo do roku 2015. Splatenie základného imania sa preukazuje písomným vyhlásením správcu vkladu. Podotkneme, že podpis na písomnom vyhlásení správcu vkladu musí byť úradne osvedčený.

  Získanie podnikateľského oprávnenia pri zakladaní spoločnosti s.r.o.

  K návrhu na zápis spoločnosti s ručením obmedzeným do obchodného registra sa prikladá listina, ktorou sa preukazuje podnikateľské oprávnenie na vykonávanie činnosti, ktorá sa má do obchodného registra zapísať ako predmet podnikania. V praxi sa najčastejšie stretávame s tým, že dané oprávnenie je „Osvedčenie o živnostenskom oprávnení“. Druhou možnosťou je oprávnenie na podnikanie na základe osobitných predpisov.

  Získanie osvedčenia o živnostenskom oprávnení

  V prípade, že nová spoločnosť s.r.o. bude vykonávať svoje činnosti prostredníctvom živností (voľných, remeselných alebo viazaných), listinou ktorá sa prikladá listina k návrhu na zápis spoločnosti s.r.o. do obchodného registra, je osvedčenie o živnostenskom oprávnení. Osvedčenie o živnostenskom oprávnení vydáva Okresný úrad odbor živnostenského podnikania podľa miesta sídla spoločnosti s.r.o.

  Získať živnostenského oprávnenie je možné osobne, kedy sa platí poplatok 5 € za každú voľnú živnosť a 15 € za viazanú alebo remeselnú živnosť. Druhou možnosťou je získať živnostenského oprávnenie elektronicky cez ústredný portál verejnej správy. Pri elektronickom podaní sa poplatky za viazané živnosti neplatia a poplatok za viazanú/remeselnú živnosť je polovičný, teda 7,5 €. Pri ohlásení napr. 18 živností je tak pri elektronickom podaní možné ušetriť 90 €. Naša spoločnosť využíva pri zakladaní spoločnosti len elektronické podania, takže dokáže ušetriť nemalé peniaze svojim klientom.

  Predmety podnikania (tzv. živnosti)

  Spoločnosť s.r.o. podniká v „predmetoch podnikania“, tzv. živnostiach. Tie sa delia na:

  1. Voľné živnosti – zoznam

  Voľné živnosti je možné prevádzkovať bez odbornej spôsobilosti.

  1. Viazané živnosti – zoznam

  Na ich prevádzkovanie je potrebné splniť odbornú spôsobilosť získanú napr. odborným vzdelaním, odborným osvedčením, oprávnením, alebo rozhodnutím o autorizácii.

  1. Remeselné živnosti – zoznam

  Na ich prevádzkovanie je potrebné splniť odbornú spôsobilosť získanú vyučením v danom odbore, ktorá sa štandardne preukazuje výučným listom.

  Získanie oprávnenia na podnikanie na základe osobitných predpisov

  O vydanie oprávnenia na podnikanie na základe vybraných osobitných predpisov je možné požiadať aj prostredníctvom Slovensko.sk. Ide o tieto predmety podnikania:

  Advokát, Autorizovaný architekt (hosťujúci) a autorizovaný krajinný architekt (hosťujúci), Audítor, Autorizovaný geodet a kartograf, Autorizovaný stavebný inžinier (hosťujúci), Banská činnosť, Daňový poradca, Energetika, Geologické práce, Letecké práce, Mediátor, Patentovaný zástupca, Reštaurátor, Správca, Tepelná energetika, Veterinárne činnosti a služby, Znalec, tlmočník, Prekladateľ, Športový odborník / profesionálny športovec SZČO.

  Zápis konečných užívateľov výhod pri zakladaní spoločnosti

  Od 1.11.2018 je súčasťou návrhu na zápis spoločnosti do obchodného registra aj zápis konečných užívateľov výhod (KUV). Spoločnosti, ktoré vznikli pred 1.11.2018 museli svojich KUV zapísať do obchodného registra do 31.12.2019. Údaje KUV vo všetkých spoločnostiach, ktoré sa zapisujú do obchodného registra, sú verejne dostupné, vyhľadať je ich možné aj podľa nášho návodu na zistenie KUV prostredníctvom registra právnických osôb.

  Spoločnosť s.r.o. čakajú administratívne povinnosti aj po založení spoločnosti

  Pri zakladaní spoločnosti s.r.o. je potrebné myslieť na rôzne administratívne činnosti, ktoré sú späté so vznikom nového subjektu. Aké povinnosti to sú, si môžete prečítať v článku Administratíva súvisiaca so založením spoločnosti s.r.o.. Niektorým činnostiam je možné sa venovať už počas čakania na zápis do Obchodného registra, takže sú činnosti v článku rozdelené na „pred zápisom do ORSR“ a „po zápise do ORSR“.

  Registrácia novej spoločnosti s.r.o. na daňovom úrade (získanie DIČ)

  Povinnosť registrácie na daň z príjmov právnických osôb, má právnická osoba, ktorá na území Slovenskej republiky získa povolenie na podnikanie alebo oprávnenie na podnikanie.

  Danú povinnosť registrácie si vie nová spoločnosť veľmi jednoducho splniť prostredníctvom Slovensko.sk, keďže o registráciu a pridelenie DIČ vie požiadať prostredníctvom formulára, ktorý využije na získanie živnostenského oprávnenia. Stačí vo formulári zaškrtnúť jedno políčko.

  Ak o registráciu DIČ nepožiada cez Slovensko.sk, môže tak urobiť aj po zápise spoločnosti do obchodného registra, predložením vyplnenej žiadosti o registráciu na predpísanom tlačive.

  Založenie jednoosobovej spoločnosti s.r.o.

  Jednoosobová spoločnosť s.r.o. sa vyznačuje tým, že má len jedného spoločníka. Môže mať viac ako jedného konateľa, ale v praxi sa väčšinou zakladajú jednoosobové spoločnosti s jedným konateľom, ktorý je zhodný so spoločníkom. V situácii, keď v jednoosobovej spoločnosti je spoločník a konateľ tá istá osoba, táto osoba má 100% kontrolu nad spoločnosťou.

  Jedna fyzická osoba môže vlastniť maximálne tri jednoosobové spoločnosti s.r.o. a z tohto dôvodu sa pri zakladaní jednoosobovej spoločnosti s.r.o. predkladá čestné vyhlásenie, že daná osoba nie je spoločníkom vo viac ako troch spoločnostiach. Ide o tzv. vyhlásenie jediného spoločníka.

  Rozdiel oproti zakladaniu spoločnosti s.r.o. s viacerými spoločníkmi je aj ten, že pri jednoosobovej spoločnosti je základným dokumentom zakladateľská listina, pri zakladaní spoločnosti s viacerými spoločníkmi sa podpisuje spoločenská zmluva.

  Právna forma podnikania – Spoločnosť s ručením obmedzeným

  Spoločnosť s ručením obmedzeným, alebo skrátene aj spoločnosť s.r.o., je právna forma obchodnej spoločnosti. Základné imanie spoločnosti s.r.o. tvoria vklady spoločníkov. Spoločnosť s.r.o. môže založiť minimálne jedna fyzická alebo právnická osoba. V mene spoločnosti s.r.o. konajú konatelia.

  Spoločnosť s.r.o. upravuje Diel IV Obchodného zákonníka

  Dozorná rada pri zakladaní spoločnosti s.r.o.

  Dozorná rada sa zriaďuje, ak tak určuje spoločenská zmluva. Dozorná rada dohliada na činnosť konateľov, nahliada do obchodných a účtovných kníh a iných dokladov, alebo preskúmava účtovné závierky. Dozorná rada podáva správy valnému zhromaždeniu v lehote určenej spoločenskou zmluvou, inak raz ročne.

  Dozorná rada môže napríklad kontrolovať, či konateľ vykonáva svoju funkciu s odbornou starostlivosťou a v súlade so záujmami spoločnosti a všetkých jej spoločníkov. Zodpovednosť konateľov spoločnosti s ručením obmedzeným za výkon funkcie im vyplýva zo zákona.

  Členov dozornej rady volí valné zhromaždenie a musí mať aspoň troch členov. Členom dozornej rady nemôže byť konateľ spoločnosti.

  Hodnota základného imania a podmienky na jeho splatenie pri zakladaní spoločnosti

  Hodnota základného imania spoločnosti s.r.o. musí byť aspoň 5 000 €. Celková hodnota vkladov jednotlivých spoločníkov musí súhlasiť s hodnotou základného imania spoločnosti.

  Ak spoločnosť založil jeden zakladateľ, môže sa zapísať do obchodného registra, len keď je v plnej výške splatené jej základné imanie.

  Pred podaním návrhu na zápis spoločnosti do obchodného registra musí sa na každý peňažný vklad splatiť najmenej 30%. Celková hodnota splatených peňažných vkladov spolu s hodnotou odovzdaných nepeňažných vkladov musí však byť aspoň 50 % zo zákonom ustanovenej minimálnej výšky základného imania

  Rezervný fond pri zakladaní spoločnosti s.r.o.

  Spoločnosť vytvára rezervný fond v čase a vo výške, ktorú určuje spoločenská zmluva.

  Ak sa rezervný fond nevytvorí už pri vzniku spoločnosti, je spoločnosť povinná ho vytvoriť z čistého zisku vykázaného v riadnej účtovnej závierke za rok, v ktorom sa zisk po prvý raz vytvorí, a to vo výške najmenej 5 % z čistého zisku, nie však viac ako 10 % základného imania. Tento fond je povinná každoročne dopĺňať o sumu určenú v spoločenskej zmluve alebo v stanovách, najmenej však vo výške 5 % z čistého zisku vyčísleného v ročnej účtovnej závierke, až do dosiahnutia výšky rezervného fondu určenej v spoločenskej zmluve alebo v stanovách, najmenej však do výšky 10 % základného imania.

  O použití rezervného fondu rozhodujú konatelia.

  Ak tento zákon vyžaduje zriadenie rezervného fondu, možno ho použiť v rozsahu, v ktorom sa vytvára podľa tohto zákona povinne, iba na krytie strát spoločnosti, ak osobitný zákon neustanovuje inak.

  Ak zákon neustanovuje povinnosť vytvoriť rezervný fond už pri vzniku spoločnosti, vytvára rezervný fond povinne spoločnosť s ručením obmedzeným zo zisku bežného účtovného obdobia vykázaného v schválenej riadnej individuálnej účtovnej závierke (ďalej len „čistý zisk“). Rezervný fond možno vytvoriť už pri vzniku spoločnosti alebo pri zvyšovaní základného imania príplatkami spoločníkov nad výšku vkladov.

  Valné zhromaždenie

  Prostredníctvom valného zhromaždenia vykonávajú spoločníci s.r.o. svoje práva spočívajúce v riadení spoločnosti a kontroly jej činnosti.

  Pôsobnosť valného zhromaždenia je veľmi široká a je vymedzená  § 125 ods. 1 Obchodného zákonníka. Medzi činnosti valného zhromaždenia patrí napríklad:

  • Rozhodovanie o zmene spoločenskej zmluvy, ak to bolo zákonom alebo spoločenskou zmluvou zverené do pôsobnosti valného zhromaždenia
  • Vymenovanie, odvolanie a odmeňovanie konateľov
  • Vylúčenie spoločníka
  • Rozhodovanie o zrušení spoločnosti alebo o zmene právnej formy spoločnosti
  • Rozhodovanie o predaji podniku alebo jeho časti

  Spoločník spoločnosti s.r.o.

  Spoločníci vykonávajú svoje práva týkajúce sa riadenia spoločnosti a kontroly jej činnosti na valnom zhromaždení v rozsahu a spôsobom uvedeným v spoločenskej zmluve, prípadne v stanovách. Spoločníci majú najmä právo požadovať od konateľov informácie o záležitostiach spoločnosti a nahliadať do dokladov spoločnosti. Spoločník ručí za záväzky spoločnosti do výšky svojho nesplateného vkladu zapísaného v obchodnom registri.

  Spoločnosť vedie zoznam spoločníkov, do ktorého sa zapisuje meno, bydlisko a rodné číslo fyzickej osoby spoločníka alebo obchodné meno, alebo názov, sídlo a identifikačné číslo právnickej osoby spoločníka s uvedením výšky vkladu a rozsahu jeho splatenia. V prípade zahraničnej právnickej osoby sa identifikačné číslo uvádza, ak je pridelené; pri zahraničnej fyzickej osobe sa uvádza jej dátum narodenia, ak rodné číslo nebolo pridelené. Každý spoločník má právo nahliadať do zoznamu spoločníkov; spoločnosť je povinná na žiadosť spoločníka vydať mu výpis zo zoznamu spoločníkov.

  Vylúčenie spoločníka

  Spoločnosť sa môže domáhať na súde vylúčenia spoločníka, ktorý porušuje závažným spôsobom svoje povinnosti, hoci na ich plnenie bol vyzvaný a na možnosť vylúčenia bol písomne upozornený. S podaním tohto návrhu musia súhlasiť spoločníci, ktorých vklady predstavujú aspoň jednu polovicu základného imania.

  Spoločníkovi, ktorý bol vylúčený, vzniká právo na vyrovnací podiel. Vyrovnací podiel sa vypočíta pomerom splateného vkladu spoločníka, ktorého účasť v spoločnosti zanikla, k splateným vkladom všetkých spoločníkov, ak spoločenská zmluva neurčuje inak.

  Spoločník a podiel na zisku

  Spoločníci majú nárok na podiel zo zisku v pomere zodpovedajúcom ich splateným vkladom, ak spoločenská zmluva neurčuje inak. Spoločnosť môže vyplácať podiely na zisku alebo rozdeliť iné vlastné zdroje len ak tým s prihliadnutím na všetky okolnosti nespôsobí svoj úpadok. Podiel na zisku spoločnosti možno určiť až po doplnení rezervného fondu v súlade s týmto zákonom, spoločenskou zmluvou alebo stanovami.

  Podiel na zisku vyplatený v rozpore s ustanoveniami § 123 Obchodného zákonníka sú spoločníci povinní spoločnosti vrátiť. Za toto vrátenie ručia spoločne a nerozdielne konatelia, ktorí vyslovili súhlas s touto výplatou.

  Obchodný podiel spoločníka

  Obchodný podiel predstavuje práva a povinnosti spoločníka a im zodpovedajúcu účasť na spoločnosti. Jeho výška sa určuje podľa pomeru vkladu spoločníka k základnému imaniu spoločnosti, ak spoločenská zmluva neurčuje inak.

  Nadobúdanie obchodného podielu

  Spoločnosť nemôže nadobúdať vlastné obchodné podiely, ak tento zákon neustanovuje inak. Ak spoločnosť podľa tohto zákona nadobudne vlastný obchodný podiel, nemôže vykonávať práva spoločníka a obchodný podiel prechádza na spoločnosť, ktorá ho môže previesť na iného spoločníka alebo tretiu osobu. O prevode rozhoduje valné zhromaždenie.

  Ovládaná osoba nemôže nadobúdať obchodný podiel osoby, ktorá ju ovláda; to neplatí, ak nadobudne tento obchodný podiel dedením alebo ak vstupuje ako právny nástupca do všetkých práv a povinností osoby, ktorá bola majiteľom tohto obchodného podielu.

  Ak ovládaná osoba podľa tohto zákona nadobudne obchodný podiel osoby, ktorá ju ovláda, nemôže vykonávať práva spoločníka a je povinná tento obchodný podiel do šiestich mesiacov od jeho nadobudnutia previesť na iného spoločníka alebo na tretiu osobu. Ak tak neurobí, súd ju môže aj bez návrhu zrušiť a nariadiť jej likvidáciu, ak ovládaná osoba v ustanovenej lehote nepodala návrh na zrušenie svojej účasti v spoločnosti súdom

  Obchodný podiel a dedenie

  Obchodný podiel sa dedí. Spoločenská zmluva môže dedenie obchodného podielu vylúčiť, ak nejde o spoločnosť s jediným spoločníkom. Dedič, ak nie je jediným spoločníkom, sa môže domáhať zrušenia svojej účasti súdom, ak nemožno od neho spravodlivo požadovať, aby bol spoločníkom.

  Ak obchodný podiel neprechádza na dediča alebo právneho nástupcu, Obchodný podiel prechádza na spoločnosť, ktorá ho môže previesť na iného spoločníka alebo tretiu osobu. O prevode rozhoduje valné zhromaždenie.

  Obchodný podiel a záložné právo

  Na obchodný podiel možno zriadiť záložné právo. Zmluva o zriadení záložného práva na obchodný podiel musí byť písomná a podpisy na nej musia byť osvedčené. Obchodný podiel nemôže byť predmetom záložného práva, ak spoločenská zmluva nepripúšťa prevod obchodného podielu.

  Obchodný podiel nemôže byť predmetom záložného práva, ak spoločenská zmluva nepripúšťa prevod obchodného podielu. Ak sa obchodný podiel môže prevádzať iba so súhlasom valného zhromaždenia, vyžaduje sa súhlas valného zhromaždenia aj na zriadenie záložného práva na obchodný podiel, inak záložné právo nevznikne; na prevod založeného obchodného podielu pri výkone záložného práva sa súhlas valného zhromaždenia nevyžaduje. Ak sa podľa spoločenskej zmluvy vyžaduje na prevod obchodného podielu splnenie inej podmienky, vyžaduje sa splnenie tejto podmienky aj na vznik záložného práva.

  Záložné právo na obchodný podiel vzniká zápisom do obchodného registra. Návrh na zápis alebo výmaz záložného práva zriadeného zmluvou je oprávnený podať záložný veriteľ alebo záložca. Počas trvania záložného práva na obchodný podiel vykonáva práva spojené s účasťou v spoločnosti spoločník.

  Rozdelenie obchodného podielu

  Rozdelenie obchodného podielu je možné len pri jeho prevode alebo prechode na dediča alebo právneho nástupcu spoločníka. Na rozdelenie podielu je potrebný súhlas valného zhromaždenia. Rozdelenie obchodného podielu môže spoločenská zmluva vylúčiť. Pri rozdelení obchodného podielu musí byť zachovaná minimálna výška 750 €.

  Návrh na zápis zmeny v osobe spoločníka do obchodného registra pri rozdelení obchodného podielu je spoločnosť povinná doložiť súhlasom správcu dane podľa osobitného predpisu. Ak sa rozdeľuje väčšinový obchodný podiel, súhlas správcu dane nie je vyžadovaný, ak k rozdeleniu obchodného podielu dochádza v dôsledku zrušenia spoločnosti bez likvidácie. Účinky rozdelenia väčšinového obchodného podielu nastávajú zápisom do obchodného registra.

  Spojenie obchodných podielov

  Ak sa všetky obchodné podiely spoja v rukách jedného spoločníka, je spoločník povinný do troch mesiacov od spojenia obchodných podielov splatiť úplne všetky peňažné vklady alebo previesť časť obchodného podielu na inú osobu. Ak spoločník poruší túto povinnosť, súd spoločnosť aj bez návrhu zruší a nariadi jej likvidáciu.

  Najčastejšie kladené otázky k založeniu spoločnosti s.r.o.

  Koľko trvá založenie spoločnosti s.r.o.?

  Založenie spoločnosti s.r.o. trvá 10 dní v prípade, že živnostenský úrad a obchodný register dodržia zákonom stanovené lehoty.

  Je možné založiť spoločnosť s.r.o. svojpomocne vlastnými silami?

  Áno, je ale potrebné mať občiansky preukaz s čipom (eID), čítačku čipových kariet a platné certifikáty.

  Oplatí sa založiť si spoločnosť s ručením obmedzeným svojpomocne vlastnými silami?

  Je to otázne. Dokumenty na založenie spoločnosti musíte pripraviť sami. Hrozí riziko odmietnutia zápisu, ak bude nejaký dokument chýbať, alebo nebude obsahovať všetky zákonom stanovené náležitosti. Vyplniť dva formuláre (živnostenský úrad a obchodný register) správne tiež nemusí byť pre každého jednoduché.

  Aká je lehota na vydanie živnostenského oprávnenia pri zakladaní spoločnosti s.r.o.?

  Lehota je 3 pracovné dni.

  Aká je lehota na zápis do Obchodného registra pri zakladaní spoločnosti s.r.o.?

  Lehota sú 2 pracovné dni.

  Je možné na založenie spoločnosti splnomocniť inú osobu?

  Áno, na základe splnomocnenia môže spoločnosť s.r.o. založiť akákoľvek právnická alebo fyzická osoba.

  Podľa akého zákona je potrebné sa riadiť pri zakladaní spoločnosti s.r.o.?

  Pri zakladaní spoločnosti s ručením obmedzeným je potrebné sa riadiť predovšetkým obchodným zákonníkom, zákonom o živnostenskom podnikaní a zákonom o Obchodnom registri.

  Aký je súdny poplatok pri zakladaní spoločnosti?

  Pri zakladaní spoločnosti je potrebné uhradiť súdny poplatok 150 €.

  Okrem súdneho poplatku 150 €, aké sú ďalšie poplatky spojené so založením spoločnosti s ručením obmedzeným?

  Pri viazaných živnostiach sa platí poplatok 15 €, resp. 7,5 € pri elektronických podaniach. Netreba zabúdať ani na notárske poplatky za osvedčenie podpisov.

  Je potrebné pri zakladaní spoločnosti s.r.o. pripraviť zakladateľské dokumenty?

  Áno, bez zakladateľských dokumentov nie je možné založiť spoločnosť s.r.o..

  Je pri zakladaní spoločnosti s.r.o. potrebné splatenie základného imania na účet v banke?

  Nie, táto povinnosť bola zrušená.

  Je pri zakladaní spoločnosti s.r.o. potrebné získať podnikateľské oprávnenie?

  Áno, bez podnikateľského oprávnenia nie je možné založiť spoločnosť s.r.o..

  Vydáva podnikateľské oprávnenie pri zakladaní spoločnosti s.r.o. živnostenský úrad?

  Áno, ale podnikateľské oprávnenie je možné získať aj inak ako vydaním živnostenského oprávnenia živnostenským úradom. Napr. získať oprávnenia na podnikanie na základe osobitných predpisov.

  Zapisuje sa spoločnosť s.r.o. pri zakladaní do živnostenského registra?

  Niekedy áno, niekedy nie. Zapisuje sa vtedy ak má ako predmet podnikania voľnú, remeselnú alebo viazanú živnosť.

  Zapisuje sa spoločnosť s.r.o. pri zakladaní do obchodného registra?

  Áno, je potrebné podať návrh na zápis spoločnosti do Obchodného registra (ORSR).

  Je potrebné novú založenú spoločnosť s.r.o. registrovať na daňovom úrade?

  Áno, podnikateľ má povinnosť sa do 30 dní registrovať na daňovom úrade.

  Ako sa nová spoločnosť s ručením obmedzeným registruje na daňovom úrade (u správcu dane)?

  Povinnosť registrácie si môže nová spoločnosť s.r.o. splniť prostredníctvom JKM (jednotného kontaktného miesta), zaškrtnutím políčka vo formulári pri ohlásení živnosti na živnostenský úrad.

  Na čo si treba dávať pozor pri voľbe obchodného mena pri zakladaní spoločnosti s.r.o.?

  Kľúčové je hlavne, že obchodné meno nesmie byť zameniteľné s obchodným menom iného podnikateľa, takže nemôže byť používané iným subjektom.

  Je postačujúce odlíšenie obchodného mena novej spoločnosti s.r.o. právnou formou?

  Nie, na odlíšenie obchodného mena právnickej osoby nestačí rozdielne označenie právnej formy.

  Kde je možné overiť pri zakladaní spoločnosti, že iná spoločnosť nevyužíva dané obchodné meno?

  Je to možné overiť cez Obchodný register – www.orsr.sk alebo Register právnických osôb – https://rpo.statistics.sk/

  Musí mať spoločnosť s.r.o. svoje sídlo už pri založení spoločnosti?

  Áno, je to potrebné.

  Musí spoločnosť pri zápise od obchodného registra preukázať oprávnenie užívať nehnuteľnosť, ktorá je zapísaná ako sídlo spoločnosti?

  Áno, vlastník nehnuteľnosti musí udeliť súhlas so zriadením sídla, ktorý sa prikladá k návrh na zápis spoločnosti.

  Je súhlas so zriadením sídla potrebný, ak je spoločník s.r.o. majiteľom nehnuteľnosti, kde má byť sídlo spoločnosti?

  Áno, je to potrebné aj v tomto prípade.

  Ak chce mať nová spoločnosť s.r.o. sídlo v prenajatých priestoroch, je potrebný súhlas so zriadením sídla?

  Ak nájomná zmluva užívanie nehnuteľnosti alebo jej časti ako sídla alebo miesta podnikania nevylučuje, nie je súhlas potrebný.

  Je možné využiť pri založení spoločnosti s.r.o. virtuálne sídlo?

  Áno, virtuálne sídlo je možné využiť aj pri zakladaní novej spoločnosti s ručením obmedzeným.

  Kto sú zakladatelia spoločnosti s.r.o.?

  Zakladatelia spoločnosti sú jej prví spoločníci.

  Aká je minimálna hodnota vkladu spoločníka s ručením obmedzeným?

  Hodnota vkladu spoločníka musí byť aspoň 750 €.

  Môže spoločnosť s.r.o. založiť jeden spoločník?

  Áno, spoločnosť s.r.o. môže založiť aj len jeden spoločník.

  Má založenie spoločnosti s ručením obmedzeným jednou osobou nejaké obmedzenia?

  Áno, fyzická osoba môže byť jediným spoločníkom najviac v troch spoločnostiach.

  Aká je to jednoosobová spoločnosť s ručením obmedzeným?

  Jednoosobová spoločnosť s.r.o. je spoločnosť, ktorá má len jedného spoločníka.

  Môže mať jednoosobová spoločnosť viac konateľov?

  Áno, môže.

  Je potrebné pri zakladaní spoločnosti preukázať, že jediný spoločník nie je jediným spoločníkom vo viac ako troch spoločnostiach?

  Áno, prikladá písomné vyhlásenie zakladateľa, že nie je jediným spoločníkom vo viac ako dvoch spoločnostiach s ručením obmedzeným.

  S akým cieľom sa spoločníci stávajú spoločníkmi pri zakladaní spoločnosti s.r.o.?

  Prvotne s cieľom nároku na podiel na zisku. Okrem nároku na podiel na zisku majú spoločníci práva týkajúce sa riadenia spoločnosti a kontroly jej činnosti.

  Je potrebné určiť konateľov pri zakladaní spoločnosti s.r.o.?

  Áno, spoločnosť musí mať už pri svojom vzniku konateľov.

  Môže byť pri zakladaní spoločnosti s.r.o. ustanovených viac konateľov?

  Áno, nie je obmedzenie na počet konateľov.

  Akú majú konatelia úlohu pri zakladaní spoločnosti s.r.o.?

  Konatelia podpisujú a podávajú návrh na zápis spoločnosti do Obchodného registra.

  Kde sú uvedené mená prvých konateľov spoločnosti s.r.o. pri zakladaní spoločnosti?

  Pri zakladaní spoločnosti sú v spoločenskej zmluve / zakladateľskej listine uvedené mená a bydliská a rodné čísla prvých konateľov spoločnosti a spôsob, akým konajú v mene spoločnosti.

  Môže byť konateľom spoločnosti fyzická osoba, ktorá je v čase zakladania (zápisu do ORSR) vedená ako povinný v registri poverení na vykonanie exekúcie?

  Nie, nemôže.

  Môže byť konateľom spoločnosti fyzická osoba, ktorá je v čase zakladania spoločnosti s.r.o. (zápisu do ORSR) vedená v registri diskvalifikácií?

  Nie, nemôže.

  Môže byť konateľom spoločnosti fyzická osoba, ktorá v čase zakladania spoločnosti s.r.o. nemá trvalý pobyt na území Slovenska, alebo v krajine OECD?

  Nie, nemôže.

  Môže byť konateľom spoločnosti fyzická osoba, ktorá je v čase zakladania (zápisu do ORSR) nie je bezúhonná?

  Nie, nemôže.

  Je potrebné, aby konateľ pri zakladaní spoločnosti súhlasil s ustanovením do funkcie konateľa?

  Áno, súhlas konateľa s ustanovením do funkcie je potrebný.

  Určuje si konateľ pri zakladaní spoločnosti s.r.o. jeho podpisový vzor?

  Áno, zákon vyžaduje podpisový vzor konateľa.

  Kto má právo na prístup a disponovanie so schránkou Slovensko.sk po založení spoločnosti s.r.o.?

  Konateľ spoločnosti s.r.o..

  Môže spoločnosť s ručením obmedzeným založiť spoločník, ktorý je vedený ako dlžník daňového úradu?

  Nie, nemôže.

  Môže spoločnosť s ručením obmedzeným založiť spoločník, ktorý je vedený ako dlžník sociálnej poisťovne?

  Nie, nemôže.

  Môže spoločnosť s ručením obmedzeným založiť spoločník, ktorý je vedený ako dlžník zdravotnej poisťovne?

  Áno, môže.

  Môže spoločnosť s ručením obmedzeným založiť spoločník, ktorý má exekúciu?

  Nie, nemôže.

  Môže spoločnosť s ručením obmedzeným založiť spoločník, ktorý je v registri diskvalifikácií?

  Nie, nemôže.

  Je pri zakladaní spoločnosti potrebné pripojiť k návrhu na zápis spoločnosti do ORSR spoločenskú zmluva, resp. zakladateľskú listina spoločnosti?

  Áno, spoločenská zmluva, resp. zakladateľská listina je povinná príloha.

  Je pri zakladaní spoločnosti potrebná pri vydávaní živnostenského oprávnenia spoločenská zmluva, resp. zakladateľská listina spoločnosti?

  Áno, živnostenský úrad vyžaduje doklad o zriadení spoločnosti, teda zakladateľskú listinu/spoločenskú zmluvu.

  Prečo je pri zakladaní spoločnosti potrebné pripojiť k návrhu na zápis spoločnosti do ORSR spoločenskú zmluva, resp. zakladateľskú listina spoločnosti?

  Ide o základný dokument spoločnosti. Sú v nej uvedené všetky podstatné náležitosti o spoločnosti s.r.o. ako napríklad jej obchodný názov, sídlo spoločnosti, vlastnícke pomery, štatutárne orgány a ich konanie, predmety podnikania a iné podstatné údaje.

  Ktorý zákon definuje, čo musí zakladateľská listina / spoločenská zmluva nevyhnutne obsahovať (a je potrebné sa tým riadiť pri zakladaní spoločnosti s.r.o.)?

  § 110 odsek 1 Obchodného zákonníka definuje, čo musí spoločenská zmluva nevyhnutne obsahovať.

  Ak spoločnosť s.r.o. zakladá jeden spoločník, je potrebná spoločenská zmluva alebo zakladateľská listina?

  V princípe ide o dokument s rovnakým obsahom, ale v praxi sa pri založení spoločnosti s.r.o. jedným spoločníkom používa pojem zakladateľská listina.

  Ak spoločnosť s.r.o. zakladá viac ako jeden spoločník, je potrebná spoločenská zmluva alebo zakladateľská listina?

  V princípe ide o dokument s rovnakým obsahom, ale v praxi sa pri založení spoločnosti s.r.o. viacerými spoločníkmi používa spoločenská zmluva. Keďže ide vlastne o zmluvu medzi spoločníkmi.

  Je pri zakladaní spoločnosti potrebné pripojiť k návrhu na zápis spoločnosti do ORSR vyhlásenie správcu vkladu?

  Áno, vyhlásenie správcu vkladu je povinná príloha.

  Je pri zakladaní spoločnosti potrebné pripojiť k návrhu na zápis spoločnosti do ORSR vyhlásenie jediného spoločníka?

  Je to potrebné len v tom prípade, ak spoločnosť zakladá jeden spoločník.

  Je pri zakladaní spoločnosti potrebné pripojiť k návrhu na zápis spoločnosti do ORSR splnomocnenie?

  Je to potrebné len v tom prípade, ak návrh na zápis do ORSR nepodávajú konatelia.

  Je pri zakladaní spoločnosti s.r.o. potrebné splatenie základného imania na účet v banke?

  Nie, táto povinnosť bola zrušená od 1.10.2020.

  Je nevyhnutné podať pri založení spoločnosti s ručením obmedzeným návrh na zápis do Obchodného registra?

  Áno, bez daného návrhu nie je možné založiť spoločnosť s.r.o.

  Zapisujú sa pri založení spoločnosti s.r.o. aj koneční užívatelia výhod?

  Áno, od 1.11.2018 je súčasťou návrhu na zápis spoločnosti do obchodného registra aj zápis konečných užívateľov výhod (KUV).

  Je možné vyhľadať, koho spoločnosť uviedla ako konečných užívateľov výhod (KUV) pri zakladaní spoločnosti?

  Áno, je to možné zistiť cez register právnických osôb štatistického úradu.

  Má spoločnosť pri založení s.r.o. aj iné administratívne povinnosti ako vydanie živnostenského oprávnenia a zápis do ORSR?

  Áno, so založením spoločnosti s.r.o. súvisia aj iné administratívne povinnosti, napr. označenie schránky obchodným menom, vybavenie občianskeho preukazu s čipom, registrácia na finančnej správe a iné.

  Má nová spoločnosť po založení povinnosť sa registrovať na daňovom úrade?

  Áno. Povinnosť registrácie na daň z príjmov právnických osôb, má právnická osoba, ktorá na území Slovenskej republiky získa povolenie na podnikanie alebo oprávnenie na podnikanie.

  Ako sa nová spoločnosť s.r.o. registruje na daňovom úrade pri založení?

  O registráciu a pridelenie DIČ vie požiadať prostredníctvom formulára, ktorý využije na získanie živnostenského oprávnenia. Stačí vo formulári zaškrtnúť jedno políčko.

  Ak spoločnosť s.r.o. pri založení nepožiadala o DIČ cez JKM Slovensko.sk, ako to môže spraviť?

  Ak o registráciu DIČ nepožiada cez JKM Slovensko.sk, môže tak urobiť aj po zápise spoločnosti do obchodného registra, predložením vyplnenej žiadosti o registráciu na predpísanom tlačive.

  Má nová spoločnosť po založení povinnosť sa registrovať v zdravotnej poisťovni?

  Spoločnosť sa po založení registruje v danej zdravotnej poisťovni len ak bude zamestnávateľom a jej zamestnanci budú poistení v danej zdravotnej poisťovni.

  Má nová spoločnosť po založení povinnosť sa registrovať v sociálnej poisťovni?

  Spoločnosť sa po založení registruje v sociálnej poisťovni len ak bude zamestnávateľom.

  Aké je minimálne základné imanie v spoločnosti s.r.o.?

  Spoločnosť s.r.o. má minimálne základné imanie 5000,- €.

  Stanovuje sa základné imanie pri zakladaní spoločnosti?

  Áno, základné imanie je potrebné stanoviť pri zakladaní spoločnosti. Ide o súčet vkladov jej spoločníkov.

  Kedy je potrebné splatiť základné imanie 5 000 €?

  5000 € nie je nutné reálne splatiť. Od 1.1.2016 nie je nutné mať 5 000 € fyzicky na účte, ale stačí iba písomné vyhlásenie správcu vkladu.

  Je potrebné splatiť základné imanie pri zakladaní spoločnosti?

  Celková hodnota splatených peňažných vkladov spolu s hodnotou odovzdaných nepeňažných vkladov musí byť aspoň 50 %. Pred podaním návrhu na zápis spoločnosti do obchodného registra sa musí na každý peňažný vklad splatiť najmenej 30%.

  Dá sa základné imanie zvýšiť/znížiť, alebo musí ostať v takej výške ako pri zakladaní spoločnosti?

  Základné imanie je možné znížiť alebo zvýšiť počas doby existencie spoločnosti. Základné imanie nesmie klesnúť pod 5 000 €.

  Mám dlhy ako fyzická osoba, môžem založiť spoločnosť s.r.o.?

  Nie. Zákon vylučuje, aby bol zakladateľ spoločnosti dlžníkom v sociálnej poisťovni, na daňovom úrade, alebo bol vedený v zozname exekúcií ako povinný.

  Môžem založiť spoločnosť s.r.o. ak mám exekúciu?

  Nie. Zákon vylučuje, aby bol zakladateľ spoločnosti vedený v zozname exekúcií ako povinný.

  Mám živnosť, môžem mať zároveň spoločnosť s.r.o.?

  Áno, je možné mať živnosť a zároveň byť spoločnosť a konateľom v spoločnosti s.r.o.

  Som zamestnaný, môžem mať zároveň spoločnosť s.r.o.?

  Áno, je možné byť zamestnancom a zároveň byť spoločníkom a konateľom v spoločnosti s.r.o.

  Je potrebné mať pri zakladaní spoločnosti s.r.o. súhlas so zriadením sídla?

  Áno, je možné byť zamestnancom a zároveň byť spoločníkom a konateľom v spoločnosti s.r.o.

  Môžem mať sídlo spoločnosti na trvalom bydlisku?

  Áno, hlavne pri jednoosobových spoločnostiach s.r.o. je to preferovaná voľba.

  Koľko môže mať spoločnosť s.r.o. živností (predmetov podnikania)?

  Počet živností v spoločnosti s.r.o. nie je obmedzený, takže môžete mať ľubovoľné množstvo živností pri zakladaní spoločnosti s.r.o.

  Musí byť konateľ a spoločník v spoločnosti s.r.o. tá istá osoba?

  Nie, konateľ a spoločník v spoločnosti s.r.o. môžu byť rozdielne osoby.

  Je nová spoločnosť s.r.o. po založení platca DPH?

  Nie, nová spoločnosť s.r.o. je po založení neplatca DPH. Je ale možné ihneď po založení požiadať daňový úrad o dobrovoľné platcovstvo DPH.

  Potrebujem pri zakladaní spoločnosti s.r.o. súhlas správcu dane?

  Nie, nepotrebujete. Od 1.10.2020 súhlas správcu dane nie je vyžadovaný. Je ale potrebné vyhlásenie ohľadom súhlasu správcu dane (že nie ste dlžníkom) a tento dokument Vám pripravíme.

  Potrebujem pri zakladaní spoločnosti s.r.o. výpis z registra trestov?

  Nie, nepotrebujete. Živnostenský úrad si výpis z registra trestov pri fyzických osobách s trvalým pobytom na Slovensku vyžiada sám.

  Akým typom spoločnosti je spoločnosť s ručením obmedzeným?

  Spoločnosť s ručením obmedzeným, alebo skrátene aj spoločnosť s.r.o., je právna forma obchodnej spoločnosti. Základné imanie spoločnosti s.r.o. tvoria vklady spoločníkov. Spoločnosť s.r.o. môže založiť minimálne jedna fyzická alebo právnická osoba. V mene spoločnosti s.r.o. konajú konatelia.

  Ako sa označuje právna forma spoločnosti s.r.o. v obchodnom mene?

  Obchodné meno spoločnosti musí obsahovať označenie „spoločnosť s ručením obmedzeným“, postačí však skratka „spol. s r. o.“ alebo „s. r. o.“.

  Zriaďuje sa dozorná rada pri zakladaní spoločnosti s.r.o.?

  Dozorná rada sa zriaďuje, ak tak určuje spoločenská zmluva.

  Vytvára spoločnosť s.r.o. pri svojom vzniku rezervný fond?

  Spoločnosť vytvára rezervný fond v čase a vo výške, ktorú určuje spoločenská zmluva.

  Ak spoločnosť nevytvorí rezervný fond pri založení spoločnosti, kedy je povinná ho vytvoriť?

  Ak sa rezervný fond nevytvorí už pri vzniku spoločnosti, je spoločnosť povinná ho vytvoriť z čistého zisku vykázaného v riadnej účtovnej závierke za rok, v ktorom sa zisk po prvý raz vytvorí, a to vo výške najmenej 5 % z čistého zisku, nie však viac ako 10 % základného imania.

  Na čo slúži v spoločnosti s.r.o. valné zhromaždenie?

  Prostredníctvom valného zhromaždenia vykonávajú spoločníci s.r.o. svoje práva spočívajúce v riadení spoločnosti a kontroly jej činnosti.

  Aké sú činnosti valného zhromaždenia?

  Medzi činnosti valného zhromaždenia patrí napríklad rozhodovanie o zmene spoločenskej zmluvy, vymenovanie, odvolanie a odmeňovanie konateľov, vylúčenie spoločníka, rozhodovanie o zrušení spoločnosti alebo o zmene právnej formy spoločnosti, rozhodovanie o predaji podniku alebo jeho časti.

  Ako vykonáva spoločník s.r.o. svoje práva v spoločnosti?

  Spoločníci vykonávajú svoje práva týkajúce sa riadenia spoločnosti a kontroly jej činnosti na valnom zhromaždení v rozsahu a spôsobom uvedeným v spoločenskej zmluve, prípadne v stanovách.

  Majú spoločníci najmä právo požadovať od konateľov informácie o záležitostiach spoločnosti a nahliadať do dokladov spoločnosti?

  Áno, majú.

  Do akej výšky ručí spoločník za záväzky spoločnosti?

  Spoločník ručí za záväzky spoločnosti do výšky svojho nesplateného vkladu zapísaného v obchodnom registri.

  Ako je možné vylúčiť spoločníka zo spoločnosti s.r.o.?

  Spoločnosť sa môže domáhať na súde vylúčenia spoločníka, ktorý porušuje závažným spôsobom svoje povinnosti, hoci na ich plnenie bol vyzvaný a na možnosť vylúčenia bol písomne upozornený. S podaním tohto návrhu musia súhlasiť spoločníci, ktorých vklady predstavujú aspoň jednu polovicu základného imania.

  V akom pomere majú spoločníci nárok na podiel na zisku?

  Spoločníci majú nárok na podiel zo zisku v pomere zodpovedajúcom ich splateným vkladom, ak spoločenská zmluva neurčuje inak.

  Ako sa určuje výška obchodného podielu spoločníka v spoločnosti s.r.o.?

  Výška obchodného podielu sa určuje podľa pomeru vkladu spoločníka k základnému imaniu spoločnosti, ak spoločenská zmluva neurčuje inak.

  Dedí sa obchodný podiel?

  Obchodný podiel sa dedí. Spoločenská zmluva môže dedenie obchodného podielu vylúčiť, ak nejde o spoločnosť s jediným spoločníkom.

  Je možné na obchodný podiel zriadiť záložné právo?

  Áno, je to možné. Zmluva o zriadení záložného práva na obchodný podiel musí byť písomná a podpisy na nej musia byť osvedčené.

  Je možné vymazanie/zrušenie založenej spoločnosti s.r.o.?

  Áno, zrušenie a likvidáciu spoločnosti s.r.o. upravuje Oddiel 5 Obchodného zákonníka. Zrušenie, neplatnosť a zánik spoločnosti upravujú § 68 – § 69 Obchodného zákonníka. Likvidácia upravujú § 70 – § 75 Obchodného zákonníka.

  Hodnotenia a recenzie našich zákazníkov

  Hodnotenia (56) – 4,9 / 5  

  Recenzie (13)

  Kamil Brož
  26.07.2021

  Ste jednoducho SUPER! Ďakujem Vám za všetko! 🙂

  Martin Sviták
  23.07.2021

  Neviem povedať žiadne negatíva. Váš prístup je vysoko profesionálny, páči sa mi tá nadhodnota, dobré rady a návody ako postupovať pri založení novej sro sú neoceniteľné.

  Drahomíra Kellnerová
  21.07.2021

  Všetko v poriadku, dobrá priama a rýchla komunikácia. Presné informácie.

  Ján Šťovíček
  20.07.2021

  Radosť s Vami spolupracovať 🙂

  Jakub Podhorský
  16.07.2021

  Maximálna spokojnosť.

  Alexandra Smutná
  15.07.2021

  Jedným slovom špecialisti a experti

  Milan Tešlár
  12.07.2021

  komunikácia na vysokej úrovni…boli sme veľmi spokojní, cena za službu adekvátna …

  Richard Vach
  08.07.2021

  odporúčam

  Karolína
  07.07.2021

  prijemna komunikacia, rychle vybavenie, profesionalny pristup

  Richard
  06.07.2021

  Rýchle, profesionálne, neotravujú zbytočne, všetko k veci, odporúčam.

  Miriam Lorenzová
  06.07.2021

  rýchlosť dodania

  Marcel Urbanec
  02.07.2021

  Služba bola nanajvýš efektívna, jednoduchá a zrozumiteľná.

  Marek Milan
  01.07.2021

  velmi spokojni , rychle vybavenie

  Naše najlepšie články k téme spoločnosť s.r.o.