Kto viac vie, môže podnikať

logo efektívnejšie

Autor článku:

Ing. Vladimíra Kubinová

Ing. Vladimíra Kubinová

V efektívnejšie.sk mám na starosti služby zápis do zoznamu hospodárskych subjektov, zmeny v s.r.o. , založenie s.r.o. a služby k živnostiam.

Zdroje článku:

🏠 Domov > Blog > Legislatíva > Registrácia a overenie registrácie v EKS (elektronickom kontraktačnom systéme)

Registrácia a overenie registrácie v EKS (elektronickom kontraktačnom systéme)

17. júla 2023

Každá registrácia v EKS (elektronický kontraktačný systém) musí byť overená. Overenie (registráciu) je možné spraviť dvomi spôsobmi. Registráciou cez eID/ÚPVS, alebo registráciou s doručením PIN obálky. Na obchodovanie je tiež potrebný zápis v zozname hospodárskych subjektov.

styria ludia a ikonky nad nimi

Čo všetko je potrebné splniť, aby ste mohli naplno využívať EKS (elektronický kontraktačný systém)?

Aby ste mohli obchodovať na www.eks.sk je potrebné splniť:

 1. Byť zapísaný v zozname hospodárskych subjektov
 2. Byť registrovaný na eks.sk aj s overením

Ako prvé odporúčame podať žiadosť o zápis do zoznamu hospodárskych subjektov a počas čakania na vybavenie zápisu riešiť registráciu a overenie.

  1. Byť zapísaný v zozname hospodárskych subjektov

  V zmysle zákona o verejnom obstarávaní je zápis do zoznamu hospodárskych subjektov nevyhnutnou podmienkou pre účinnosť registrácie dodávateľa na elektronickom trhovisku, čím dodávateľ získa možnosť predkladať ponuky na zákazky vyhlásené na elektronickom trhovisku. Samotná registrácia dodávateľa v EKS je možná aj bez zápisu do zoznamu hospodárskych subjektov, kedy bude dodávateľovi umožnené uchádzať sa len o zákazky vyhlásené v EKS mimo elektronického trhoviska.

  Bez zápisu nemôžete predkladať ponuky a k dispozícii máte aj odlišné menu, viď obrázok.

  ukážka z menu v EKS bez a so zápisom v ZHS

  Zápis v zozname hospodárskych subjektov nemusíte EKS nahlasovať, zápisy sú overované automaticky a to, že Váš zápis zaznamenali, zistíte napríklad podľa zmeneného menu.

  2. Byť registrovaný na www.eks.sk aj s overením

  Ak máte občiansky preukaz s čipom a platné certifikáty, určite odporúčame registrácie cez eID/UPVS. To, či máte platné certifikáty zistíte na tejto stránke Ministerstva vnútra.

  Ak nemáte občiansky preukaz s čipom a platné certifikáty, je potrebné využiť registráciu s doručením PIN obálky.

  Podrobný postup pre obe možnosti nájdete nižšie:

  1. spôsob registrácie – cez eID / ÚPVS

  Ak vlastníte občiansky preukaz s čipom (eID karta) a máte platné certifikáty, môžete registráciu (overenie identity) vykonať elektronicky prostredníctvom ÚPVS (Ústredný portál verejnej správy). Registrácia prebehne online bez čakania a bez nutnosti overenia Vašej identity poštou.

  Overiť, či máte platné certifikáty môžete na tejto stránke Ministerstva vnútra.

  Najväčšou výhodou registrácie cez eID je, že je dokončená ihneď a ak máte platný zápis v zozname hospodárskych subjektov, tak môžete ihneď obchodovať.

  Odporúčame preto tento spôsob registrácie. Návod na registrácie nájdete v tomto videu – https://www.youtube.com/watch?v=cGXPteewvMw

  2. spôsob registrácie – s doručením PIN obálky poštou

  Ak nemáte možnosť registrovať sa cez eID, je potrebné vykonať registráciu overením cez PIN, ktorý Vám bude doručený poštou. Na adresu Vašej spoločnosti obdržíte poštou zásielku do vlastných rúk. Odosielateľom tejto zásielky je Úrad vlády SR. V tejto zásielke budú jednorazové autentifikačné údaje, tzv. PIN obálka. Takto bude overená Vaša identita.

  Pri registrácii s doručením PIN obálky poštou použite tento postup.

  1. Na webstránke https://www.eks.sk/ zvolíte v pravom hornom rohu možnosť Registrácia – Dodávateľ.
  2. Zvoľte možnosť vpravo – Registrácia s doručením PIN obálky poštou, teda kliknite na Registračný formulár dodávateľa.
  3. Vyplňte registračný formulár dodávateľa a zvoľte Pokračovať. Ak nie ste zapísaný v zozname hospodárskych subjektov, zápis do ZHS pre Vás vieme zrealizovať za cenu 135 € s DPH.
  4. Zvoľte a potvrďte Vaše heslo (Autentifikačné údaje). Po potvrdení Vám bude vypísaný oznam, že Vaša žiadosť o registráciu bola zaevidovaná úspešne a že Vám bude poštou do vlastných rúk na adresu sídla spoločnosti zaslané jednorazové prihlasovacie heslo pre potvrdenie registrácie.
  5. Do pár dní Vám príde na adresu sídla firmy doporučená obálka od odosielateľa ÚRAD VLÁDY, v ktorej sa bude nachádzať potrebný PIN. Ten zadáte po prihlásení sa do Vášho konta, alebo na nasledovnom linku Overenie registračného kódu.
  6. Po úspešnom zadaní kódu Vám bude vypísaný oznam „Gratulujeme k úspešnej registrácii v EKS!“

  Teraz je už len potrebné počkať na zápis do zoznamu hospodárskych subjektov. Ak Vám zápis realizujeme my, budeme Vás o ňom informovať emailom a následne sa Vám v EKS aj zmení menu.

  Autor článku:

  kruhová fotografia Mgr. Martin Jurkovič
  Ing. Vladimíra Kubinová

  zakladateľ efektívnejšie.sk

  V efektívnejšie.sk mám na starosti služby zápis do zoznamu hospodárskych subjektov, zmeny v s.r.o. , založenie s.r.o. a služby k živnostiam.

  Zdieľať článok:

  Zdieľať článok:

  Súvisiace články